17 września 2022

Rajd Parafialny w 83 rocznicę agresji sowieckiej na Polskę J

Pomimo początkowo niesprzyjającej aury – deszcz stał się przyczyną naszych rozterek : jechać, czy nie -  jednak postanowiliśmy wyruszyć w nasz PIERWSZY RAJD PARAFIALNY!!!

Szybciutko, bo tuż po przekroczeniu skrzyżowania Rokicińska-Hetmańska, opuściliśmy miejską zabudowę i dostaliśmy się na łono przyrody. W otoczeniu pól i lasów, polnymi drogami dotarliśmy kolejno do

1) kościoła św. Doroty w Mileszkach, 2) cmentarza wojennego w Wiączyniu Dolnym, 3) ruin dworu rodziny Kochanowskich w Bedoniu Nowym oraz 4) miejsca pamięci znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła Matki Boskiej Królowej Polski w Bedoniu Przykościelnym.

 

Dzięki uprzejmości ks. proboszcza z Mileszek, pana Andrzeja ze stowarzyszenia eksploracyjno-historycznego „Grupa Łódź” oraz pana Kochanowskiego z Bedonia odkrywaliśmy historię naszej „małej ojczyzny”. Dotyczyła ona min. największej operacji manewrowej I wojny światowej frontu wschodniego znanej pod nazwą „Operacja Łódzka”, kształtującego się na pobliskich terenach osadnictwa, losów wywłaszczonych i upaństwowionych polskich dworów. Na szczególną uwagę zasługuje miejsce pamięci powstałe w podziękowaniu Panu Bogu za odzyskaną przez nasz naród wolność. Jest ono hołdem  złożonym tym, którzy się do jej odzyskania przyczynili i tym, którzy stali się ofiarami totalitarnych reżimów.

 

Zmęczeni i głodni, ale z dopisującymi humorami dotarliśmy do naszej przystani u Jana XXIII. Tu ks. proboszcz i pan kościelny, którzy miłosiernie zatroszczyli się o cielesny aspekt naszej ludzkiej natury, przygotowali ciepły posiłek. Przy gorącej herbacie, ciepłych kiełbaskach z grilla oraz jesiennym placku ze śliwkami mogliśmy odpocząć i podzielić się minionymi wrażeniami.

 

Z pozdrowieniami dla wszystkich parafian i z zaproszeniem na kolejny raz:)

Uczestnicy RajduJ

 

 

W poniższym linku kilka zdjęć:

https://drive.google.com/drive/folders/1kQbfTS5_oieeiiNtvhTG9xa7dDzcYkgX?fbclid=IwAR3EZ2SIRQ4t0lZ8YMVB4pTSr-6vnCnDPcXY5Pu7MG2mNuXCvEm1kQnlxPA 


Może być zdjęciem przedstawiającym 3 osoby i tekst „Data: 10 września 2022r. Zapisy: wzakrystiikancelarii Koszt: 30zł Parafialny rajd rowerowy szlakiem okolicznych miejsc pamięci Szlakiem miejsc niczwyklych Polska”